بعد از انتخابات

دوستان کامنت های بسیاری برای  مطالب قبلی گذاشته بودند که عموما بی ربط به موضوع مطلب بود و از زوایای دیگری غیر از موضوع مطلب به انتخابات نگاه شده بود. فرصت پاسخ گویی به تک تک آنها را نداشتم یا جزء موضوعاتی بود که بعدا می خواهم به شکل مجزا به آن بپردازم و البته برخی را هم به صورت تلفنی به صاحبان نظر توضیح داده ام. اما یک نکته را مجبورم بگویم. ظاهرا برخی از دوستان مسائل ساده را هم نمیتوانند بفهند. واقعا درک این موضوع سخت است که میتوان توان مدیریتی یکی را قبول داشت اما جهت گیری سیاسی او را قبول نداشت.  اصولا اگر جهت گیری سیاسی یکی را قبول نداشتی یعنی او را فاسد میدانی؟ 

یکی از دوستان نوشته بود من تو را آدم با ایمانی می دانستم. گفتم اولا که خدا به سر درون آدم ها آگاه است، خدا و من میدانیم من چه جرثومه ای هستم و برداشت تو هم جزء "کَمْ مِنْ ثَنَاءٍ جَمِیلٍ لَسْتُ أَهْلاً لَهُ نَشَرْتَهُ‏" بوده است. در ثانی موضع گیری انتخاباتی من را چگونه بر پایه بی دینی من تحلیل کردی که نگرانت کرده. حداکثر میتوانی به ناتوانی تحلیلی من تاسف بخوری. چکار به دین و ایمان هم داریم.

من کجا گفتم خاتمی یا هاشمی یا کرباسچی یا کروبی یا موسوی فاسد بالفطره هستند. نظرم را در مورد خاتمی قبلا گفته بودم بقیه را هم. من هنوز به هیچ وجه فساد اقتصادی شخص آقایان خاتمی و هاشمی و ناطق و موسوی را قبول ندارم. هر چند در باره فساد اقتصادی برخی از خاندان هاشمی شنیده های قابل اعتماد دارم (البته نه دیده ها) والبته بسیاری از آقازاده های دیگر. بسیاری از دوستان دیده اند که وقتی از رفتار سیاسی آقایان به عنوان خطرناک یاد میکنم باز هم خوش بینانه میگویم ظاهرا آقایان رفتار خود را به صلاح مملکت میدانند هرچند تحلیل و اطلاعات جدیدم در مورد برخی از آقایان حکم به فساد سیاسی میکند.

من نه پاسخ گوی تمام رفتار آقای احمدی نژآدم نه همه رفتار او را قبول دارم. اساسا انتخابات جای انتخاب صالح نیست ما از بین افراد حاظر با وضعیت تصمیم برای  انتخاب بین بد و بدتر یا خوب و خوب تر یا خوب و بد هستیم و هر کدام بر اساس یکی از مدل های فوق باید تصمیم بگیرم. من اگر بتوانم پاسخ گوی اعمال خودم هم باشم کلاهم را هفت آسمان بالا پرتاب خواهم کرد.

استدلال های خانم رهنورد برای تقلب را که خواندم به حال جامعه روشنفکر این مملکت تاسف خوردم. ایشان از پیشروان روشنفکری مذهبی این مملکت هستند؟ اینکه موسوی آذری است و آذری ها فرزند خودشان را رها نمیکنند به کس دیگری رای بدهند یا من لر هستم و موسوی داماد لرها و لرها داماد خود را رها نمیکنند به کس دیگر رای بدهند واقعا تاسف برانگیز است. با احترام به تمام خانم ها، این ها را که آدم میخواند ضرب المثل قدیمی را که میگویند زنها اگر پیغمبر هم بشوند دست از خاله زنک بازی بر نمیدارند را میفهمد. خوب لرها پسران خود را ول کردند انتظار دارید داماد خود را بچسبند. راستی نگاه چه کسی پوپولیستی تر است؟

اما پیرو مطلب قبل این لینک ها را هم پیشنهاد میکنم. نگاه منطقی که همیشه از حامد میبینیم و همینطور پویان. هر چند به لحاظ سیاسی دیدگاه همدیگر را قبول نداریم.

بررسی آماری آرا و  رگرسیون آن :پویان مشایخی

شواهد غیر محکمه پسند : حامد قدوسی

نقد استدلال‌های آقای موسوی برای تقلب در انتخابات : شهاب اسفندیاری

آیا تقلب مؤثر در انتخابات امکان‌پذیر است؟: لطف الله فروزنده

 

با خودم فکر میکنم انتخابات و حواشی آن را رها کنیم و به بعد از  انتخابات بپردازیم. به هر حال محمود احمدی نژاد رئیس جمهور چهارسال آینده است. به کارهایی که باید بکنیم که این چهارسال کم هزینه تر و پردرامدتر شود باید فکر کنیم. وقت به توجیه  طرفداران سینه چاک و مخالفین کینه ای دوطرف گذاشتن کار عبثی است.   

 

/ 52 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمود

کسی دست به کشتار مردم نزده. اگر کسی دست به کشتار مردم زده و شما توی خونت نشستی و خبرش رو شنیدی خیلی بی غیرتی. باید از همین فردا بری تو خیابون و با عاملین به طور آشکار مبارزه کنی. اگر هم سانسور شدن برای اینه که یه عده احمق بلانسبت شما از تو ماهواره می شنون که باید چیکار کنن. رای دادنشون از توی ماهوارست و الله اکبر گفتنشون هم از توی ماهوراه و مزدور بی مزد دشمنای قسم خورده این کشور

الناز

جناب محمود خوبه که به یاد داری چه بلایی سر نوه رضا خان اومد. باز اونا چهار تا کشور داشتند که فرار کنند . این دیکتاتوری به کجا پناهنده می شود؟

الناز

جناب نویسنده به نظرم شما یک نظر در مورد زنها در ذهنت داشتی و حالا یک برهان پیدا کردی برای چیزی که قبل از آن برایت اثبات شده بود. حالا مثلا اگر بگیم که " بگم بگم" یا ملتی رو " خس و خاشاک" خطاب کنیم دلیل بر خاله زنکی یا عصبی شدن یا هیچ چیز دیگه نیست چون ذهن ما قرار نبوده که این را ثابت کند. آخر هم اینکه احمدی نژادی هستی که باش چرا چشمت را روی تقلب می بندی؟ اگر اثباتش مثل خاله زنک بودن رهنورد است بی خیال شو.

الناز

من در میدان آزادی بودم. شلیک گلوله بی وقفه توسط بسیج ( نمی دونم چرا هی می گید پایگاه نظامی) را هم دیدم. به اطرافیانم گفتم نمی زنن به مردم شما شعار ندید. باورم نمی شد. دست هیچیک از مردم اسلحه نبود. اگر خودت اسلحه دست مردم دیدی بیا و بگو وگرنه مثل " آقاتون" دروغ نگو. در ضمن حداقل من یکی کلا آقا ندارم چون هر بلایی سرمون میارن از همین کلمه بلند میشه.

الناز

به آقاتون بگو دست از سانسور همه چیز براره تا یک عده به زعم شما احمق به تنهایی جایی که میشه ازش خبر شنید پناه نبرند. البته برای جناب محمود.

محمود

خانم محترم. همه چیز روشنه. اگه نخواهید برای خودتون پیچیدش کنید. این مملکت با انقلاب مخملی منقلب نمی شه. اگه آقایانتون می خوان انقلاب کنن بشون بگو سینه سپر کنن و بیان جلوی گلوله. قبلا فکر می کردم که اگه یه عده ای بخوان انقلاب کنن ما مردم که همین انقلاب رو می خواهیم باید بریم جلوشون و درگیر شیم. الان به این نتیجه رسیدم که اصلا منصفانه نیست. ما قبلا شهیدان خودمون رو برای این انقلاب دادیم. حالا اگه یه عده ای میخوان دوباره انقلاب کنن بادید بیان و کشته شن. باز اگه به گلوله ها پیروز شدن اووقت ما مردم میایم جلوشون و مثل "عهد بوق" هی همدیگر رو می کشیم تا ببینیم زور کی بیشتره اون وقت هر گروهی که باقی موند می تونه بمونه تو کشور و زندگی کنه و حکومت جدید راه بندازه

الناز

اگر انقلاب روش درستی بود که بعد از 30 سال به گند کشیده نمی شد. ما نمی گشیم ولی به خاطر جوی خونی که راه انداختید تنبیهتان می کنیم. دیروز قران را به این نیت باز کردم که قلبم از این همه درد آرام شود و ببینم چرا خدا جلوی ظالم را نمی گیرد. این آیه آمد که خدا کافران را عذاب خواهد کرد. ولی هر روز صبر او برابر هزار سال صبر شماست. صبر می کنیم

من

عباس نمیدانم چرا این کامنت ها عجیب را میگذاری بماند و میدانم که جواب داری برای همه شان اما چرا جواب نمیدهی؟ این بانوی عصبانی که همه جور متهم میکند و دلیل نمی آورد و این بانو ها را چطور تحمل میکنی. راستی چرا هیچ کس توضیح نمیدهد که در خیابان کارگر که حتی یک نفر مسلح نبود آدم کشته میشود با تیر مستقیم یا در خیابان خوش که آنجا هم فقط باتوم بود و اشک آور. چرا کسی با این جرثومه فریب و دروغ برخورد نمیکند. چرا کسی از او سوال نمیکند که آن روز که انقلابیون در کنج زندانها بودند حتی به اندازه یک سطر سابقه انقلابی ندارد. یک دفعه به اشاره کی انقلابی شده. این هم برای اتناز خانمhttp://www.jahannews.com/vglbwfbs.rhbsaruqgired.pqufr.l.html

الناز

جناب من دروغ در قاموس شما بی اشکال است. امروز ( سه شنبه) که بیرون نرفته ام ولی تا دیروز هم نیروی مسلح در کارگر وجود داشت. تفنگ دست شماس و مردم کشته می شن و معلوم نیست قاتل کیه. هر جور راحتی فکر کن. اگراهل تحمل کردن هم بودید که رایم را تغییر نمی دادید. خواهش می کنم برخورد کن چوبتو آوردی که خوب برخورد کنی یا نه. اگر به دلیل آزادی مطلق دوربین ها را نمی گرفتند نشانت می دادم در کارگر چه خبر بود. برای اینکه بدانم انقلاب روش غلطی است لازم نیست که بالای 40 سال داشته باشم و آن را خودم تجربه کرده باشم. البته لابد شما دارید. به لحنتان که نمی آید. من انقلابی نیستم و نخواهم بود. من گفتگو می کنم هر چند تو بکشی و شنیدن آنچه را دوست نداری تاب نیاوری.

من

جناب الناز، سابقه انقلابی قطعا ربطی به شما ندارد که از لحنتان بر می آید سنتان به این حرفا قد نمیدهد. بحث مربوط سید حسینتان هست که در ذهن دوستانتان هم سابقه در انقلاب ندارد. اما سن تان نشان میدهد فرق باتوم و اشک آور با اسلحه آنهم با گلوله جنگی را هم نمیدانید. بقیه حرف های شما و دوستانتان هم از این جنس است. توصیه میکنم شما را به خروج از دایره تنگ عصبیت و ورود به حوزه منطق