و اما انتخابات-3

2. منافع و آرمانهای سیاسی
دلایل سیاسی اصولا  جایگاه ضعیف تری از دلایل اقتصادی در بین رای دهندگان دارد. اما موج های احساسی برنامه ریزی شده در آستانه انتخابات ها معمولا بر پایه این دلایل و منافع صاحبان آنها برنامه ریزی می شود.
رای دهندگانی که منافع و آرمانهای سیاسی مبنای  انتخاب آنهاست نیز در دو دسته کلی مدافعان اندیشه انقلاب اسلامی و مخالفان اندیشه انقلاب می توان تقسیم کرد. اصولا مخالفان آرمانهای انقلاب جایگاه چندانی در بین رای دهندگان ندارند و اقلیت قابل توجهی نیستند  و عموما هم پایگاه داخلی ندارند. سبد رای آنها را میتوان بر اساس آرای شورای شهر دوم شناسایی کرد.
موافقان اندیشه انقلاب خود نیز در دو جریان سنتی راست و چپ یا در  تقسیم بندی جدید اصولگرا و بخشی از جریان اصلاحات تقسیم بندی میشوند. اما در این دوره این دسته بندی هم نتوانسته تفکیک بین طرفداران کاندیداها را مشخص کند. جریان حامی احمدی نژاد و رضایی و بخش اصلی حامیان میرحسین و بخش قابل توجه از حامیان کروبی که بر اساس آرمانهای سیاسی رای خود را مشخص میکنند از طرفداران اندیشه انقلاب اسلامی هستند. آرا اصلاح طلبان طرفدار  اندیشه انقلاب اسلامی قطعا پشت سر احمدی نژاد قرار نمی گیرد اما آرای اصولگرایانی که براساس اولویت ملاک های سیاسی و آرمانهای انقلاب تصمیم میگیرند ظاهرا دچار تشتت گردیده و اگر آقای احمدی نژاد بتواند این تشتت را تا زمان انتخابات رفع کند میتواند پیروز دوره اول باشد.
از نظر طرفداران اندیشه انقلاب اسلامی که  ملاک های سیاسی برای آنها بر بقیه ملاک ها اولویت دارد نسبت جریانات مخالف اندیشه انقلاب اسلامی که پشت سر هر یک از کاندیداها قرار گرفته است میتواند پارامتر خوبی برای تصمیم گیری میباشد. لذا بسیاری از منتقدان احمدی نژاد از قرار گرفتن در جبهه میر حسین و کروبی نگران هستند و در این راستا تلاش آقای هاشمی برای وارد کردن آقای رضایی به انتخابات برای جلوگیری از واریز رای این دسته به سبد رای احمدی نژاد استراتژی منطقی در یک نبرد انتخاباتی است.

به نظر اینجانب قرار گرفتن مخالفان اندیشه انقلاب اسلامی در پشت دو کاندیدای اصلی انتخابات این دوره  یک طرح کاملا حساب شده است. قرار گرفتن این دسته در جمع حامیان دو کاندیدایی که خود از مدافعان اندیشه انقلاب اسلامی بوده اند و تحرکات و جنگ های قلمی و  بیانی آنها با همدیگر و با طرفداران دیگر کاندیداها تلاشی است برای شعله ور کردن جنگ انتخاباتی و به این بهانه نفی گذشته انقلاب. دامی که اگر کاندیدا های محترم در آن بیفتند  در راستای اثبات خود چند دوره مدیریت گذشته انقلاب را نفی کنند سودی جز پیروزی این جریان عجیب نخواهد داشت. به نظر میرسد این نکته ای است که همه دوستان از آن غافلند و تاریخ همه را مسئول خواهد دانست.

/ 14 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسر

عباس جان، این اندیشه انقلاب اسلامی واقعا چیاست؟ یعنی میخوام بدونم از لحاظ شما راستگویی جز این اندیشه نیست؟ مگه ما نداریم که غیبت کردن از فحشا هم بدتره. حالا انصافا تو مملکت ما اندیشه انقلاب دروغ نگفتن و غیبت نکردنه یا ... ؟ اشکال بحث شما اینه که اندیشه انقلاب رو مصادره کردی به همون کلیشه های رایج. اگه واقعا احمدی نژاد و امثالهم پیرو اندیشه انقلابند که وااسفا به این انقلاب.

ابوذ

این تحلیل مصداق بارز زور چپانی مفاهیم متفرق و ذوابعاد از سوراخ حلقة یک دوگانة بسیط است! اولش میگی اصولاً کسانی که بر اساس مسائل سیاسی تصمیم میگیرند اصولاً کمند، بعد میگویی اغلب ملت نیز اصلاً در دسته افرادی که آدم بدها مینامی شان، قرار نمیگیرند. من برداشتم این شد که کلاً مثلاً آدمهایی که در موردشان حرف میزنی در حد 2-3% ملت هستند. که خوب موضعت را قاطعانه ابراز نموده ای در مورد این دستة خبیث؛ ازت متشکریم. ولی به نظر من تو در ادامة این تحلیل باید با صراحتِ تمام، موضعت را نسبت به به زمین گذاشتن سلاح توسط ببرهای تامیل نیز ابراز کنی چون فکر کنم اهمیت آن تحلیلت در حد اهمیت این مسئله است. پ. ن. : تا قبل از این پست تصورم این بود که تو میخواهی یواش یواش مقدمه چینی کنی که ما یه دفعه از اظهار نظر مهم ات در مورد وضعیت انتخابات شوکه نشویم؛ الان به این نتیجه رسیم که مثل اینکه وقت کافی برای تحلیل سیاسی نداری عباس جان و سرت خیلی شلوغ است. به نظر میرسد وبلاگ شده است وبال گردنت. به نظرم به کار و زندگی ات برس و به این فشارهای بیرونی و درونی در راستای اینکه حتماً باید یه پستی هوا کنی وقعی ننه! باشد که رستگار شوی

ع.ی

عباس جان خودت برنامه تلوزیونی رئیس جمهور را دیدی. آیا تو این حرفها را باور می کنی مملکت گل و بلبل.

ق

دوستان و اهالي و خوانندگان. خودتان را زحمت ندهيد. کامنت دوني جواب نمي دهد. من خودم بايد دست به کار شوم. پستي مخصوص عباس خواهم نوشت و خواهم گفت که اين حرفاش از کجا بر مي خيزد و مشکل اصلي که اين همه ادا در مي آورد کجاست. وقتي نوشتم همين جا لينک هم مي دهم. با تشکر

نیلوفر

اقا تلاش برای رای جمع کردن برای احمدی نزاد ؟!!ایشان مدافع اندیشه انقلاب اسلامی هستند /؟ به چه قیمتی ؟ فریب مردم ساده؟

محمد

سلام عباس من واقعا نگرانت شدم. تو خوبی؟ ببین احتمالا قبل از نوشتن این پست سرت به جایی نخورده بوده؟ مثل این که کلمهای قلمبه سلمبه ی لغت نامه سیاسیت رو همین جوری بی اراده آوردی رو کیبورد . هنوز هم گنجشک ها دور سرت می گردند یا اینکه ستاره اند؟

دیوونه غربتی

من به احمدی نژاد رای نمی دهم چون احمدی نژاد برای ریاست جمهوری مناسب نیست؟!

محمود

این دوستان عزیزی که فریب مردم ساده و دروغگویی این دولت خوب تو چشاشون رفته نمی تونم چرا این عوام فریبی علنی تو خیابونا رو نمی بینن که مثل دوره خاتمی از سید بودن فرد برای رای جمع کردن استفاده می کنن. دیگه عوام فریبی از این سخیف تر هم داریم...

نیلوفر

سلام . نمیدونم تا حالا به تارخ رجوع کردین ؟ اگر تاریخ میخوندین هیچ گاه احمدی نزاد را تایید نمیکردین . چرا که وی کم کم داره بسمت دیکتاتوری پیش میره و این خطرناکه . روحیه عجیبی که احمدی نزاد داره اینه که با تخریب کردن دیگران بسمت پیروزی پیش میره 4 سال قبل هم وقتی بین او وهاشمی رقابت بود با تخریب او و0خانواده اش پیروز شد و حالا هم همینطور . اصلا کاری به هاشمی ندارم اما اینا چه ربطی به موسوی داشت ؟!!!!!. در تمام مناظره احمدی نزاد بدون اینکه حرفی برای گفتن داشته باشه سعی در تخریب دیگران داشت چون میدونست اینطوری میتونه رای عامه رو جمع کنه و شاید تا حدودی موفقق هم شد اما برای او باید به خدا پناه برد! چرا که اونقدر به خودش ایمان داره که خودش رو هم ردیف امامان احساس میکنه و توی سخنرانیاش ادعا کرده که مردم وضو مییگیرن و نظر میکنن و به من رای میدن ّ