انقلاب دائمی برای ترسیم تاریخ متفاوتی برای جهان معاصر

ملت در سی و یکمین سال اعجاز بزرگ خمینی کبیر و پیروزی انقلابی دینی در اوج دوره دین ستیزی حماسه ای دیگر آفرید که همچون 31 سال قبل بود همه را مات کرد. حتی خودمان هم هنوز از بهت آنچه دیروز رخ داد بیرون نیامدیم. حرکت 22بهمت یکی از دلایل ایمان آن پیر سفر کرده و خلف صالحش به این ملت است. 

هیچ بیانی نمی تواند عظمت این ملت را تصویر کند. دولتمردان برای همیشه باید پیشانی بندگی به آستان این ملت بسایند. بی دلیل نبود که حضرت روح الله و سید خراسانی همه این سالها به این ملت فخر میکردند و آنها را برتر از تمام اعصار میدانستند.

سوی دیگر حماسه دیروز عظمت انقلابی است که خمینی کبیر با اتکال به خدا و همراهی همت این ملت پایه گذاشت و توانسته این مردم را همراه و همگام خود نگه دارد. نقل است از مرحوم آقای بهاءالدینی که بعد از رحلت امام ایشان را در خواب می بیند و از ایشان سئوال می کنند که در آنجا به چه کاری مشغولی. حضرت امام می فرمایند به امور انقلاب اسلامی. چند ماه  گذشته ذهنم به این خواب خیلی مشغول بود.  دیروز دیدیم که چشم نگران امام چگونه هنوز ملتش را همراهی میکند. راهی نیست جز اینکه باور کنیم این انقلاب آمده است تا آینده تاریخ را ترسیم کند . هرچند که به قول سجاد دیگران ما را به شعار متهم کنند. کچوئیان در سال82 قشنگ گفته که:

« باور کنیم این یک انقلاب دائمی است که تاریخ متفاوتی را برای جهان معاصر رقم می‌زند. آیا این عجیب نیست که هگل در چهره‌ی ناپلئون ورود فاتحانه‌ی وی و ارتش انقلاب فرانسه به سایر کشورها، رژه و مارش تاریخ را می‌دید اما ما نمی‌توانیم در گام‌های میلیونی مردم و حضور طوفانی پایدار و مستمر آنها ببینیم که تاریخ، سمت و سویی متفاوت یافته است؟ اگر روشنفکران چشمان متناسب با این حضور داشتند، درک این چرخش تاریخی می‌بایستی سال‌ها پیش از این حاصل می‌شد. اما اگر کسی باور ندارد که تاریخ جدیدی آغاز شده است، به آن سو نگاه کنید! به سمت و سوی بیست و دوم بهمن ماه.

سال‌های زیادی است که تاریخ به راهی متفاوت با آن راهی که هگل و متجددین تصور می‌کردند به راه افتاده است، حداقل بیست و پنج سال!

اگر بایستی برای این سخن دلیلی آورد، نفس حادثه‌ای که از بیست و پنج سال پیش هر سال با ناباوری تمام و علی رغم تمام تلاش‌ها برای عدم تحقق آن با تازگی خاص خود در عظمتی بی‌نظیر تکرار شده، دلیلی با کفایت برای آن است. چگونه واقعه‌ای که از عمق جامعه سر بر نیاورده، تنها در سطح زندگی می‌کند و نسبتی با باطن عالم ندارد می‌تواند برای این مدت مدید استمرار یافته و تکرار شود؟

چه کسی جز دست خدا می‌تواند ملتی را در صورت جمعی‌اش به مدت بیست و پنج سال در صحنه نگه دارد و با آن تاریخ بسازد؟»(کچویان، کندوکاو در ماهیت معمایی ایران، ۱۳۸۳،صفحه۱۱۶)

***

پی نوشت:

چشم تنگ نگاه سیاسی یعنی دوباره ٢٢ بهمن را مثل ٢٢ خرداد اشتباه بفهمی. عظمت ٢٢ خرداد ۴٠ میلیون رای بود که دوستان ساده انگار ما در  دو جناح در اندازه یک دعوای سیاسی بین ٢ نفر کوتوله دیدند. ٢٢ بهمن هم اگر پاسخی به کوتوله های عقده ای سیاسی دیده شود جفای بزرگی در حق این ملت بزرگ است. ٢٢ بهمن قدرت نمایی ملتی بزرگ بود در برابر یک دنیای استکباری بسیج شده که تلاش کرد از یک خطای سیاسی سیاستمداران کوتوله ما یک شکست برای نظام تدارک ببیند

/ 10 نظر / 19 بازدید
پوریا

فکر میکنم تازه آغاز راه است. باید کمربندها را محکم ببندیم و به سوی تغییر الگوی توسعه متناسب ایرانی اسلامی حرکت کنیم. بزرگی بدرستی میگفت انقلاب اسلامی تنها راه نجات بشریت مدرن است. وبلاگم در جواب علی مطهری بروز است ببین.

باز باران

سلام برادرم بیشتر از کلام رهبرمان در حق مردم بنویس او مردمش را خیلی زیاد دوست دارد. من هم مثل شما مردم را دوست دارم. حتی همان بدحجابها و سوسولاشون.

شوپه-1

پوریا جان! بعد سی و یک سال و صرف این همه پول و سرمایه تبلیغات و این همه رنج و مصیبت و این همه جان های نازنین از دست رفته تازه "آغاز" ‌راه است؟ تازه قصد کردین که کمربندها رو محکم ببندین و به سمت تغییر الگوی توسعه متناسب ایرانی اسلامی "حرکت" کنین؟ (سید خراسانی تو دیدارش با عوامل سریال یوسف فرمودند این سریال می تواند "سرآغازی" برای تولید هنر اسلامی و چه و چه باشد. کسی هم در جلسه از ایشان نپرسید پس این سی و یک سال چه؟) بعد اون وقت توقع دارین دوستان خیرخواهی که در ایران مثل شما فکر نمی کنند باور کنند که "انقلاب اسلامی تنها راه -به این تنها دقت کن لطفن، نمی گه "یکی از راه ها"، ‌می گه "تنها راه"- نجات بشریت مدرن است؟"

شوپه-2

خدا حفظ کنه عادل فردوسی پورو. این هفته بعد پخش مصاحبه های علی رضا حقیقی و شیث رضایی که وسط دربی جلو چشم تماشاچیا کتک کاری کردن و همدیگه رو به فحش خواب و آور بستن و حالا جلو دوربین می گفتن: "برا این دعوا از قبل هماهنگ کرده بودیم"، گفت تنها بدی این مصاحبه ها اینه که طرف فک می کنه بقیه نمی فهمن.

مجید

... و از اون ٢ نفر ... نظرات آقا به یکی نزدیکه. شما هم که از خرداد به این ور کلا بهت زده ای ! البته من هم از حضور این همه نیروی نظامی و امنیتی در جشن آزادی بهت زده شدم.

اسکالپل

سلام زهی معرفت! شهید آوینی در مقاله "غربت حزب الله در مهبط عقل" می فرماید "من یقین کرده ام که خداوند لوح و قلم تاریخ را به حزب الله سپرده." حاجی فهم بعضی از این حرفها بخدا برای نامحرمش حرامه! یه جمله خیلی عالی هم در مقاله "انفجار اطلاعات" آورده که خیلی کلیدیه. نوشته: "این همان دهکده جهانی است ماه در شبهای آن هم بر کازینوهای لاس وگاس تابیده و هم بر رملهای فکه و گورهایی که بسیجیان از خوف خدا در آن می گریستند." یعنی "راهی نیست جز اینکه باور کنیم این انقلاب آمده است تا آینده تاریخ را ترسیم کند ." احسنت!

ج

شکر خدا دوباره دروغ گویان رسوا شدن، تا کی سکوت جایزه؟ تا کی چیزی نمی گید تا این نا شیخ ِ پلید چنین تهمت هایی بزنه تا به خیال ِ خامش دامن ِ نظام رو لکه دار کنه؟ در مقابل این چه می باس کرد؟ الله اکبر، آخر الزمان که می گن همینه، مرتیکه مدرک و سندِ معتبر نداره میگه من رو بازداشت کردن. حاج آقا عاجزانه خواستارم یه پست بنویس بصورت مبسوط مشخص کن مدرک و سند ِ معتبر چیه، تا ما جهولان چشم ِ بصیرت پیدا کنیم.

حسن فت

عباس! تو که زبون اينا رو به‌تر مي‌فهمي بي‌زحمت برو به‌شون بگو اين جي‌ميل رو وصل کنن؛ فشل شديما! حالا نمي‌شه يه جور ديگه آينده‌ي تاريخ رو ترسيم کنن؟ چه مي‌دونم، مثلاً از ياهو شروع کنن، يا هات‌ميل...

مهسا

سلام وقتی وبلاگتون رو می خوندم متوجه شدم که کاملا جنبشی به نام سبز نجس دیگه حرفی برای گفتن نداره این مملکت مثل درخت 30 ساله ای شده که با چند تا شته ریشش نمی خشکه علاوه بر این باغبان و نگهبانهایی به نام رهبر و ملت داره که هیچ وقت نمی گذارن به این بدنه مستحکم آسیبی وارد بشه اگر هم وارد بشه حکم پادزهر رو داره چرا که برای مقابله با جنبش سبز متوجه این مساله شدیم ...

یاغی

سلام علیکم علاوه بر خود متن با پی نوشت خیلی حال کردم. یا علی